Łupież to jeden z najczęstszych problemów owłosionej skóry głowy. Jest to przyspieszone złuszczanie naskórka głowy, połączone z nasilonym namnażaniem drożdżaków typu Melassezia. Występują różne typy łupieżu w zależności od współistniejącego łojotoku i intensywności podrażnienia skóry głowy: suchy bądź tłusty. W przypadku suchego łupieżu - łuski odpadają, w przypadku tłustego – w wyniku nadmiernego wydzielania sebum (łoju) - łuski przylegają do skóry głowy. 

Przyczynami łupieżu mogą być:

  • stres, przepracowanie,
  • zanieczyszczenia,
  • niewłaściwe produkty do pielęgnacji włosów,
  • zmiana pór roku,
  • niezrównoważona dieta.

 

Łuszczyca jest zapalną chorobą skóry z nadmierną produkcją naskórka. Przeciętny człowiek regeneruje skórę w ciągu 28 dni. W przypadku osób dotkniętych łuszczycą jest to 3-4 dni. Szacuje się, że na łuszczycę choruje około 1-3% ludzi na świecie. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć. Jest to choroba niezakaźna, o podłożu genetycznym. Głównym objawem łuszczycy są wykwity na skórze, zwykle w kolorach czerwoności. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Złuszczane komórki gromadząc się na powierzchni skóry tworzą łuszczące się wykwity (plamy), którym w ciężkich przypadkach może towarzyszyć zaczerwienienie i swędzenie. Złuszczone i matowe łuski, które wyglądają jak grube łuski łupieżu pojawiają się na powierzchni tych wykwitów. 

 

Laboratoria Dermatologiczne Ducray opracowały kompletne programy odpowiadające na każdy problem związany zaburzeniem złuszczania skóry.