Wzrost i odbudowa włosa jest uwarunkowana przez aktywność mieszka włosowego, który odnawia się średnio od 20 do 25 razy w ciągu życia człowieka.

Na osłabienie witalności włosów mogą mieć wpływ 2 rodzaje czynników:

  • Okresowe - związane z sezonowymi zmianami, stresem, zmęczeniem, dietą, porodem, zdarzeniami traumatycznymi.
  • Przewlekłe - (np. naczyniowe, hormonalne, tkankowe), które pojawiają się stopniowo lub w powtarzających się odstępach czasu.

U osób z przewlekłym wypadaniem włosów każdy kolejny cykl życia włosa* jest krótszy niż poprzedni. Z każdym cyklem włosy rosną słabsze i cieńsze. U kobiet z problemem wypadania włosów, na środku głowy włosy rosną stopniowo coraz cieńsze, przy czym linia czołowa zostaje zachowana. Gdy przewlekłe wypadanie włosów utrzymuje się, dochodzi do przerzedzenia włosów na całej głowie.

Okresowe wypadanie włosów występuję głównie u kobiet i spowodowane jest reakcją na zewnętrzne bodźce takie jak: stres, okres poporodowy, zmiany pór roku, stosowanie leków, szok emocjonalny…

 

*Cykl życia włosa składa się z 3 faz: najważniejszej fazy wzrostu włosa, która trwa 3-5 lat (faza anagenu), fazy spoczynku (faza katagenu) oraz fazy wypadania (faza telogenu, trwa 3 miesięce).

 

Laboratoria Dermatologiczne Ducray opracowały kompletny program pielęgnacyjny przeciw wypadaniu włosów składający się z: płynu (kuracji podstawowej) oraz suplementu diety i stymulującego szamponu (kuracji uzupełniającej).