Egzema to powszechny problem, który dotyka coraz większą liczbę pacjentów. Jest to stan zapalny, który charakteryzuje się powstawaniem łuszczących się czerwonych i swędzących plam. Widoczne objawy to zaczerwienienie, zmiany pęcherzowe z następowymi strupami, obrzęk i suchość skóry. Objawy, które są odczuwalne dla pacjenta związane są ze swędzeniem, uczuciem pieczenia oraz bólem.

3 najczęściej występujące rodzaje egzemy to:

  • atopowa (wywołana przez czynnik drażniący),
  • kontaktowa (na skutek kontaktu skóry z substancją wywołującą),
  • przewlekła egzema skóry dłoni.

Schorzeniu temu towarzyszy ryzyko w postaci między innymi zmian spowodowanych drapaniem, nadkażenia, lichenifikacja (pogrubienie skóry), czy ogólny wpływ na jakość życia chorego. Należy zatem podjąć odpowiednie leczenie.

Leczenie miejscowe, czyli stosowanie miejscowych kortykosteroidów na zmiany podczas zaostrzeń, ma na celu powstrzymanie stanu zapalnego oraz zwiększenie czasu pomiędzy zaostrzeniami.

Niezmiennym elementem terapii jest ciągłe stosowanie emolientów, w fazie zaostrzeń i w fazie podtrzymującej leczenie, co wspomaga odtwarzanie funkcji bariery skórnej oraz ograniczenie utraty wody i leczenie suchości skóry.